Many Dallas County citizens received various awards at the 2018 Iowa State Fair.


Look for more winners in next week’s edition.


Adel:


Martha Klatt, honorable mention, fabric and threads contest, combination - modern


Martha Klatt, 1st place, fabric and threads contest, combination - applique small quilt


Martha Klatt, 2nd place, fabric and threads contest, individual - pieced (300+)


Margaret Beal, honorable mention, senior citizens fabric and threads contest, any item - Ruth Van Den Baard Award


Beth Grabau, 3rd place, miniature rooms competition, holiday theme


Beth Grabau, 2nd place, miniature rooms competition, room or scene less than one inch scale


Kathy Lewis, 1st place, creative arts contest, china and porcelain painting - professional floral design


Kathy Lewis, 3rd place, creative arts contest, china and porcelain painting - professional animal/bird/fish


Kathy Lewis, 3rd place, creative arts contest, china and porcelain painting - professional box


Kathy Lewis, 3rd place, creative arts contest, china and porcelain painting - fruit or vegetable design


Kathy Lewis, 3rd place, creative arts contest, china and porcelain painting - dresden


Kathy Lewis, 1st place, creative arts contest, china and porcelain painting - Christmas decoration or other holiday


Kathy Lewis, 1st place, creative arts contest, china and porcelain painting - egg


Kathy Lewis, 2nd place, creative arts contest, china and porcelain painting - coffee, tea or chocolate set


Kathy Lewis, 1st place, creative arts contest, china and porcelain painting - tray


Kathy Lewis, 1st place, creative arts contest, china and porcelain painting - vase, pitcher or bowl


Connie D. Cooper, 1st place, heritage exhibits contest, china - plate - animals or birds


Connie D. Cooper, 2nd place, heritage exhibits contest, china - worthy item not listed


Connie D. Cooper, 3rd place, heritage exhibits contest, dry goods - lady’s dress


Connie D. Cooper, 4th place, heritage exhibits contest, dry goods - handbag


Connie D. Cooper, 1st place, heritage exhibits contest, dry goods - tablecloth, lace


Connie D. Cooper, 1st place, heritage exhibits contest, primitive - open salts


Kaitlyn Carney, honorable mention, photography solon contest, youth black and white or color - people


Granger:


Laura Stewart, 4th place, fine arts contest, afghan


Laura Stewart, 2nd place, fine arts contest, baby afghan


Laura Stewart, 3rd place, fine arts contest, child’s dress ages 2-10


Laura Stewart, 3rd place, fine arts contest, child’s pullover sweater ages 2-10


Callie Reber, 4th place, junior fabric and threads contest, pieced item - quilted (age 10 and under)


Kathy Stevens, honorable mention, fabric and threads contest, individual - hand or machine applique (less than 300)


Jill Reber, 1st place, fabric and threads contest, other - home accessories pieced


Matthew Watznauer, 3rd place, wood projects contest, turned wood - pen, pencil, seam ripper, etc.


Grimes:


Abbie Allen, 2nd place, fabric and threads contest, combination - embroidered by machine


Abbie Allen, 1st place, fabric and threads contest, other - bag/tote


Linda Montet, 4th place, fabric and threads contest, combination - applique small quilt


Linda Montet, 1st place, fabric and threads contest, combination - applique miniature quilt


Linda Montet, 1st place, fabric and threads contest, individual - mixed technique (less than 144)


Candis Culp, 3rd place, miniature rooms contest, novice - open class


Candis Culp, 3rd place, creative arts contest, paper crafts, photo scrapbook page - fair theme


Candis Culp, 1st place, creative arts contest, paper crafts, mini book


Candis Culp, 2nd place, creative arts contest, paper crafts, paper craft - cutting/folding/decoupage


Canid Culp, 4th place, heritage exhibits contest, jewelry - lady’s necklace, costume


Canid Culp, 4th place, heritage exhibits contest, jewelry - pocket watch - men’s or women’s


Candis Culp, 3rd place, heritage exhibits contest, pottery - fiesta


Kathy Stevens, 3rd place, creative arts contest, other creative arts and crafts - holiday decoration


Kathy Stevens, honorable mention, creative arts contest, tole and decorative painting - nonprofessional animal traditional brush


R.C. Whitmer, 1st place, heritage exhibits contest, furnishings - child rocker


Sarah Becker, 1st place, photography solon contest, adult division black and white - music theme


Sarah Becker, 2nd place, photography solon contest, adult division black and white - places and landscapes


Ken DePue, honorable mention, photography solon contest, adult division black and white - things and still life


Ken DePue, 1st place, photography solon contest, black and white or color - family farm


Perry:


Joey Shaw, 1st place, fabric and threads contest, doll garment category


Kinsley and Kalani James, 3rd place, twins-triplets and more contest, under 1 most alike


Megan Stowers, honorable mention, photography solon contest, youth black and white or color - plant, flowers and trees


Redfield:


Kristi Zeransky, 3rd place, creative arts contest, stained glass - copper foil


Van Meter:


Lisa Oelke, 2nd place, fabric and threads contest, scarf category


Lisa Oelke, honorable mention, photography solon contest, black and white or color - high dynamic range


Sheryl Harvey, 1st place, fabric and threads contest, combination - embroidered by hand


Sheryl Harvey, 3rd place, senior citizens fabric and threads contest, scrap quilt - individual or team


Sheryl Harvey, 3rd place, heritage exhibits contest, colored or opaque glass - depression - depression era and elegant


Sheryl Harvey, 4th place, heritage exhibits contest, jewelry - lady’s bracelet or brooch - fine


Sheryl Harvey, 4th place, heritage exhibits contest, jewelry - lady’s necklace - fine


Sheryl Harvey, 1st place, heritage exhibits contest, large item collection - grandmother’s attic


Sheryl Harvey, 4th place, heritage exhibits contest, primitive - stoneware


Joshua Kaiser, 3rd place, photography solon contest, adult division color - Iowa place and landscapes


Waukee:


Karen Pavlik, honorable mention, counted cross stitch contest, pillow


Karen Pavlik, 3rd place, home fabric and threads contest, Holiday Decoration / Christmas Stocking / Ornament


Leanna Lawrence, 4th place, fabric and threads contest, child’s sweater ages 2-10


Leanna Lawrence, honorable mention, fabric and threads contest, hat


Leanna Lawrence, 2nd place, fabric and threads contest, purse/tote


Leanna Lawrence, 3rd place, fabric and threads contest, jewelry


Tingting Shao, honorable mention, fine arts contest, adult oil painting


Beverly Zheng, 3rd place, fine arts contest, junior drawing


Beverly Zheng, 3rd place, fine arts contest, other


Jackie Johnston, honorable mention, fine arts contest, youth drawing


Hayden Hickenbottom, 3rd place, junior fabric and threads contest, pieced item - quilted (age 10 and under)


Beards and Bobbins, 2nd place, fabric and threads contest, other - home accessories pieced


Jeri Skram, 2ns place, senior citizens fabric and threads contest, needlepoint item


LeRoy G. Monson, 1st place, creative arts contest, other creative arts and crafts - metal work


LeRoy G. Monson, 1st place, wood projects contest, turned wood - box


LeRoy G. Monson, 2nd place, wood projects contest, turned wood - hollow vessel


Virginia Stone, honorable mention, creative arts contest, tole and decorative painting - pastels


Virginia Stone, 3rd place, creative arts contest, tole and decorative painting - watercolor


Virginia Stone, 3rd place, creative arts contest, tole and decorative painting - pen and ink painting technique


Warren N. Verdeck, 3rd place, wood projects contest, stylized - animal


Warren N. Verdeck, 2nd place, wood projects contest, miscellaneous - decorated functional, frames and clocks


Warren N. Verdeck, honorable mention, wood projects contest, instructor assisted - human


Fritz and Otto Nothels, 2nd place, twins-triplets and more contest, under 1 most alike


Laura Hannam, 4th place, heritage exhibits contest, china - vase


Woodward:


David Cronk, 2nd place, heritage exhibits contest, china - shaving mug or mustache cup


David Cronk, 2nd place, heritage exhibits contest, china - teapot


David Cronk, 2nd place, heritage exhibits contest, clear glass - cake plate on standard


David Cronk, 2nd place, heritage exhibits contest, furnishings - child rocker


David Cronk, 1st place, heritage exhibits contest, furnishings - kitchen or mantel clock


David Cronk, 1st place, heritage exhibits contest, furnishings - worthy item not listed


David Cronk, 1st place, heritage exhibits contest, furnishings - sweepstakes


David Cronk, 1st place, heritage exhibits contest, paper - tintype


David Cronk, 4th place, heritage exhibits contest, paper - book


David Cronk, 4th place, heritage exhibits contest, paper - children’s book


David Cronk, 3rd place, heritage exhibits contest, pottery - fiesta


David Cronk, 4th place, heritage exhibits contest, primitive - coffee grinder


David Cronk, 2nd place, heritage exhibits contest, primitive - stoneware, Iowa made


David Cronk, 1st place, heritage exhibits contest, primitive - stoneware


David Cronk, 2nd place, heritage exhibits contest, special - Christmas ornament


David Cronk, 2nd place, heritage exhibits contest, special - milk bottle


David Cronk, 1st place, heritage exhibits contest, special - set of doll dishes


David Cronk, 3rd place, heritage exhibits contest, special - cast iron bank