Area Education Honors

Staff Writer
Dallas County News

Iowa State University, Ames - Dean’s List

Tyler Bauman of Adel

Rachel Blair of Adel

Samuel Brodersen of Adel

Gracie Chapman of Adel

Kathryn Cooley of Adel

Chase Edie of Adel

Karlee England of Adel

Daphne Gates of Adel

Zachary Glanz of Adel

Sophie Hansen of Adel

Blake Heimann of Adel

Aaron Highberg of Adel

Morgan Jungman of Adel

Andrew Kollenkark of Adel

Nicole Lockard of Adel

Margaret Perkins of Adel

Kelsey Rodgers of Adel

Joshua Sampson of Adel

Jonathan Schlueter of Adel

Mallory Schultze of Adel

Lucas Thompson of Adel

Allie Tierney of Adel

Anthony Weiland of Adel

Emily Wicks of Adel

Rachel Wiley of Adel

Chaise Zahrt of Adel

Chloe Zahrt of Adel

Corbin Zahrt of Adel

Sarah Brangoccio of Booneville

Hannah Taylor of Bouton

Clara Cirks of Dallas Center

Abigail Hansen of Dallas Center

Sarah Hansen of Dallas Center

Grace Horak of Dallas Center

Darrick Jones of Dallas Center

Aaron Schaben of Dallas Center

Connor Schmitt of Dallas Center

Derek Gushiken of DeSoto

Emily Olson of DeSoto

Caitlin Tauke of DeSoto

Logan Jones of Dexter

Samuel Altier of Granger

Logan Beguhn of Granger

Evan Bodermann of Granger

Emma Bravard of Granger

Nate Christenson of Granger

Micaela Derry of Granger

Keaton Gifford of Granger

Emilie Larson of Granger

Riley Madole of Granger

Kyle Martin of Granger

Austin Olesen of Granger

Jamie Pottinger of Granger

Sydney Vanderleest of Granger

Chris Rogers of Linden

Jennifer Simmons of Linden

Brody Stogdill of Linden

Danielle Jones of Minburn

Austin Schmidt of Minburn

Cody Chance of Perry

Isaac Deford of Perry

Titus Deford of Perry

Skye Ellett of Perry

Brittney Goehring of Perry

Gabrielle Huntington of Perry

Jason Krueger of Perry

Amanda Meyer of Perry

Cristian Olmos of Perry

Louise Peitz of Perry

Dakota Pratt of Perry

Rachel Rothmeyer of Perry

Cole Tenold of Perry

Shannon Thompson of Perry

Ari Vasquez-Zelaya of Perry

Kelly Wilhelmi of Perry

Melissa Aymond-Pineda of Redfield

Reilly Baker of Redfield

Spencer Benton of Van Meter

Christian Bertelson of Van Meter

Melinda Davis of Van Meter

Sarah Frame of Van Meter

Kendra Koch of Van Meter

Sarah Koch of Van Meter

Lacey Lauterbach of Van Meter

Ashlyn Reicks of Van Meter

Marissa Scadden of Van Meter

Cameron Smith of Van Meter

Jacob Smith of Van Meter

Taylor Wisgerhof of Van Meter

Samantha Anderson of Waukee

Scott Baumeister of Waukee

Evan Blackwell of Waukee

Jonathan Brimeyer of Waukee

Cassandra Cahill of Waukee

Erica Clark of Waukee

Kendra Coleman of Waukee

Madeline Colosimo of Waukee

Benjamin Corrigan of Waukee

Nathan De Graaf of Waukee

Callie Feaker of Waukee

Ashley Fontenot of Waukee

Ryan Freeman of Waukee

Noah Gratias of Waukee

Dean Grewell IV of Waukee

Abdul-Haadi Issa of Waukee

Alexandra Johnson of Waukee

Kacie Jones of Waukee

Jennifer Junker of Waukee

Zachary Karamanlis of Waukee

Logan Kinneer of Waukee

Colton Kreber of Waukee

Karch Lathrop of Waukee

Miranda Leopold of Waukee

John Linde of Waukee

Jessica Maher of Waukee

Keley McDonald of Waukee

Sarah McEntee of Waukee

Marcus McVey of Waukee

Emily Mickelson of Waukee

Kylie Mickelson of Waukee

Tori Monroe of Waukee

Frank Mueller of Waukee

Sebastien Mueller of Waukee

Abby Nelson of Waukee

Ashley Oakes of Waukee

Savannah Oswald of Waukee

Kyla Peterson of Waukee

Brianne Pudenz of Waukee

Cole Pudenz of Waukee

Jordan Richter of Waukee

Bailey Scharff of Waukee

Rebecca Schrodt of Waukee

Sarah Schroeder of Waukee

Elizabeth Slaughter of Waukee

Zoey Sternquist of Waukee

Shakira Stowers of Waukee

Michaela Sundermann of Waukee

William Torgerson of Waukee

Sarah Vinchatte of Waukee

Limay Vong of Waukee

Lauren Waggoner of Waukee

Tanner Watts of Waukee

Chelsea Carrol of Woodward

Aaron Schoening of Woodward